EDEMEN “Amedspor şirket takımı olursa kentle bir bağı kalmaz”
Tarih: 11.7.2018


EDEMEN “Amedspor şirket takımı olursa kentle bir bağı kalmaz”

Edemen, iddiaları yanıtladıEdemen, iddiaları yanıtladı

Son günlerde Amedspor’un şirketleştirilmesine yönelik tartışmalar çokça yapıldı. Duhok’lu iş insanı Kawa Junaid Rekani Amedspor’a kulübü şirketleştirme şartı ile talip olurken, Feyzi İlhanlı ile de görüşme yapıldı. Amedspor Başkanı Nurullah Edemen, Amedspor’un dernek statüsünde kalmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü ifade ederek “Amedspor bir kentin takımıdır. Şirket takımı mantığını doğru bulmuyorum. Amedspor şirket takımı olursa kentle bir bağı kalmaz” dedi. Edemen, Amedspor’a talip olanların adaylıklarını ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi.

 

Takımın başına Sertaç Küçükbayrak’ı getiren Amedspor ekonomik sorunların gölgesinde yeni sezona hazırlanıyor. Son günlerde Amedspor’a talip olan Duhok’lu Kürt iş insanı Kawa Junaid Rekani kulübü şirketleştirmesi halinde takımın başına geçip borçlarını ödeyeceğini belirtirken Amedspor ise endüstriyel futbola karşı bir tavır ortaya koydu. Kulüp Başkanı Edemen, Amedspor’un şirketleşmesinin söz konusu olmadığını ve kimsenin Amedspor’un pazarlığını yapmaması gerektiğini belirtti. Yeni sezon hazırlıkları kapsamında transfer çalışmalarını da sürdüren Amedspor’da başkan Edemen 4-5 futbolcu ile prensip anlaşmasına vardıklarını ve bu transferlerin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti. Öte yandan Edemen, İtalyan takımı Perugia ile hazırlık maçı oynamak için görüştüklerini söyledi.  Biz de Amedspor’un transfer çalışmalarını, yeni stat ile ilgili yapılan başvuruyu, kulübün şirketleştirilmesine yönelik teklifleri ve ekonomik sorunların nasıl aşılacağını kulüp başkanı Nurullah Edemen ile konuştuk.

Amedspor’un şirketleşmesine yönelik teklifler

Amedspor’a talip olan iş insanı Kawa Junaid Rekani’nin Amedspor’u şirketleştirmeyi şart koştuğunu belirten kulüp başkanı Nurullah Edemen, “Biz Amedspor’un seçilmiş yöneticileriyiz. Bu gün varız, yarın burada olmayacağız. Kürt iş adamı arkadaşımız ( Kawa Junaid Rekani) bir talepte bulundu. Ben kendisi ile görüşmedim. Yönetici arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Ben Ali Fikri Işık ile görüşüp bu konuda konuştum. Kendisi ‘Biz bu kulüp için her şeyi yaparız, borçları öderiz. Tek şartımız kulübü şirketleştiririz’ dedi. Kamuoyu benim bu işe engel olduğumu söylüyor. Böyle bir şey gerçekleşecek olsa bundan en çok karlı ben çıkarım. Kulübe vermiş olduğum paramı almış olurum. Ama ben bunun peşinde değilim. Bu kulüp için doğru olanı Amedspor’un menfaatini düşünüyorum. Bu kulübün şirketleşmesini sağlamak benim elimde olan bir şey değil. Eğer bu arkadaşlarımız gerçekten samimi ve dürüstlerse çıkarlar bu kulübe aday olduklarını ortaya koyarlar. Taleplerini belirtirler. Kamuoyundan da istek gelirse biz genel kurula gitme kararı alırız. Genel kurulda delegelerin kimi seçeceği onların tercihidir. Bu arkadaşlar kulübe başkan olarak seçilirse kulübü şirketleştirmek veya dernek statüsünde devam ettirmek onların problemidir” diye konuştu.

“Kimse Amedspor’un pazarlığını yapmasın”

Kimsenin Amedspor’un pazarlığını yapmaması gerektiğine dikkat çeken Edemen, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben Nurullah Edemen ve yönetim kurulu olarak Amedspor’u şirketleştirmek için kimsenin eline vermem. Bu benim işim değil. Ben dernek olarak devir ederim, görevimi bırakırım. Bu arkadaşlar dernek olarak görevi alır. Ondan sonra varsa yapılması gereken yapar. Kamuoyunda ‘Biz yaptık ama engel oldular’ gibi yaklaşımlar doğru değil. Kulübü şirketleştireceksek ben şirketleştirip alayım.  Amedspor dernek statüsündedir. Delegeler ile yönetilen bir dernektir. Şirketleşme olursa burası bir kişinin şirketi olur. Basında yazıldığı gibi Amedspor şirket olursa kulüp ile ilgili kararı üyeler verecek deniyor. Şirketleşme olursa ağa da paşa da şirket sahibi olur. Üyeler de karar verme yetkisinde olmaz. Burada riske edilecek bir para varsa insanlar da bu parayı bir sevda için risk edecekse gelip fedakârlık yapacaklar. Biz de paramızı riske attık ama bunu Amedspor sevdası için yaptık. Bu yüzden ben bunun pazarlığını yapamam. Kimse de Amedspor’un pazarlığını benimle yapmasın. Ben görevimi bıraktıktan sonra delegeler ne karar verecekse verir. Ben Amedspor’un dernek statüsünde kalmasının çok daha doğru olacağını düşünüyorum.  Bunu kulüp başkanı olarak değil şahsi fikrimi belirterek söylüyorum. Bugün kulüp şirketleşirse Amedspor endüstriyel futbolun göbeğine sokulmuş olur. Şirketleşme olursa bir kişinin ticari hesapları döner. Ama dernek statüsü olduğu zaman Amedspor’un sahiplenilmesi daha farklı olur diye düşünüyorum. Kulübü şirketleştirip birilerine peşkeş çekecek insanlar biz değiliz. Kulübe hizmet etmek isteyen varsa gelip aday olsun. Sonra şirketleşmeye veya dernek statüsünde kalmaya karar verirler.  Kulübe talip olanlar ‘şirket olacaksa varız, olmayacaksa yokuz’ diyorlar. Amedspor bir kentin takımıdır. Şirket takımı mantığını doğru bulmuyorum. Şirket takımı olursa Amedspor’un kentle bir bağı kalmaz.”

Feyzi İlhanlı ile görüşme 

Feyzi İlhanlı ile görüştüğünü dile getiren Edemen, İlhanlı ile aralarında geçen görüşmeye ilişkin şunları söyledi; “Feyzi İlhanlı ile bir görüşmemiz oldu. Ben bu görüşmede gel kulübü sana verelim demedim. Bu yanlış bir algıdır. Feyzi bey Tuzlaspor’u aldığı zaman sonuçta oraya bir para harcadı. Ben de kendisini aradım ve sen orayı alacağına buyur Amedspor’a gel beraber bir şeyler yapmaya çalışalım, gerekirse kulüp başkanlığını bile yaparsın dedim. Feyzi bey de çok net bir yaklaşım sergiledi. Amedspor’u kendisine şirket olarak devredersek geleceğini söyledi. Ben harcayacağım paranın garantörlüğünü isterim dedi. Bu yüzden bir netice elde edemedik. Kim Amedspor’a yaklaşmak istiyorsa yürekten yaklaşmalı.  Kimse harcayacağı paranın hesap kitabını yapmamalı. Bizler de bugün kulübe ayırdığımız bütçenin hesabını yapmıyoruz. Bu şekilde kulübe gelecek herkese kapımız açıktır. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum. Amedspor’u sevdikleri için katkı sunmak isteyen varsa gelmelidir. Başka hesapların peşine kimse düşmesin.”

Transfer çalışmaları 

Ekonomik sıkıntıların tavan yaptığını dile getiren Edemen,“Sertaç Küçükbayrak bizimle daha önce çalışmış ve birlikte çalışmaktan keyif aldığımız bir hocamızdır. Biz Sertaç hoca ile geçen yıllarda da çalışacaktık ama hocamızın sahaya girememek gibi bizden kaynaklanan bir cezası vardı. Ondan dolayı çalışamamıştık. Sezon biter bitmez hocamız ile oturup konuştuk ve anlaşmamızı yaptık. Biz Sertaç hoca ile uzun yıllar birlikte çalışmayı planlıyoruz. Transfer noktasında ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğumuzu geçen yıldan itibaren söylüyorduk. Bu sene ekonomik sıkıntılarımız tavan yapmış durumda. Kendi kaynaklarımızla ayakta durmaya çalışıyoruz. Destek konusunda maalesef yaptığımız görüşmelerde bir netice elde edemedik. STK’lar ve iş dünyası ile sürekli görüşüyoruz. Bize destek sözü veriliyor, fakat şu anda reel bir katkı alamadık. İç transferde hocamızın raporu doğrultusunda kalmak isteyen futbolcularla anlaştık. Bunun dışında gitmesini istemediğimiz futbolcular da oldu. Dış transferde de görüştüğümüz 4-5 futbolcu ile anlaştık. Bu futbolcularla önümüzdeki günlerde Diyarbakır’da bir araya gelip işlemlerimizi resmi olarak da yapmayı planlıyoruz. Her ne kadar ekonomik sıkıntılarımız had safhada olsa da yine Amedspor’un mücadele eden bir kadro yapısını oluşturmak için gereken kadroyu kuracağız. Biz en başta iyi bir takım kurmak istiyoruz. İyi bir takım kurup yolumuza bakacağız. Geçen seneden edindiğimiz tecrübeleri göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Çok yıldızlaşmamış ama başarılı olmuş futbolcuları kadromuza katmayı amaçlıyoruz. Hem ekonomik durumu hem de takımımızın durumunu göz önünde bulundurarak toplamda 8-10 transfer yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni Stat ve Sponsor 

Yeni sezonda Amedspor’un maçlarını yüzde 99,9 oranında yeni stadyumda oynayacağını söyleyen Edemen, “Maçlarımızı Yeni Diyarbakır Stadyumu’nda oynamak gibi bir talebimiz vardı. Bu doğrultuda başvuruda da bulunduk. Görüşmelerimiz hem yazılı hem de sözlü olarak devam ediyor. Bir aksilik olmazsa yüzde 99.9 yeni stadyumda maçlarımızı oynayacağız. Çok az da olsa olumsuz bir ihtimal da var. Çünkü bazı koşullar var ve bu koşulların iyileştirilmesini bekliyoruz. Bize çok fazla yük olmayacak şartların olması lazım. Hem halkımıza yeni statta maç izletmek hem de futbolcu kardeşlerimizin yeni statta oynaması için elimizden gelen özveriyi göstereceğiz. Sadece stadın kirası ve loca bedelini istediğimiz seviyeye çekersek anlaşma tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Ekonomik sorunlar nasıl aşılacak? 

Yeni sezon öncesi hazırlık maçları kapsamında İtalya’nın Perugia takımı ile maç yapmak için görüştüklerini kaydeden Edemen, “Ekonomik sorunları aşmak için hem kent dinamiklerini harekete geçirmek hem de yardım kampanyası başlatmak istiyoruz. Konser vb etkinlikler de planlıyoruz. Bunları hayata geçirerek sorunları aşmak için çabalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa’dan bir kulüp ile hazırlık maçı yapmayı planlıyoruz. İtalyan Perugia takımı ile hazırlık maçı yapmak için görüştüğümüzü söyleyebilirim. Görüşmelerimiz devam ediyor. . Amedspor sevenlerinin de kulübe destek olmasını bekliyoruz. İlerleyen günlerde kombine bilet çıkardığımızda yoğun bir destek bekliyoruz“ dedi.

Kaynak:Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün Özel
Kaynak:

Bu haber 161 defa okunmuştur.

Tweetle

YORUMLARbbbh